Spring Drive

ph_springdrive

1977.Młody inżynier pracujący w Seiko zaczął pracę nad wymarzonym zegarkiem, który miał być niezniszczalny. Jego wizją było stworzenie zegarka automatycznego o wysokiej dokładności-marginesie błędu wynoszącym 1 sekunda na 1 dzień, czyli o precyzji, którą do tej pory mógł zagwarantować tylko najwyższej jakości zegarek elektroniczny.  Inżynierem tym był Yoshikazu Akahane, człowiek wytrwały w dążeniu do celu i zdolny do poświęceń. I Proces pracy nad wspomnianym projektem zajął 28 lat, podczas których powstało ponad 600 prototypów zegarków, lecz ostatecznie zarówno on jak i jego zespół odnieśli sukces dzieki wynalezieniu nowych technologii w każdym aspekcie zegarmistrzowskiej sztuki. W 2005 mija 18 lat od powstania zegarka Seiko Spring Drive.

Spring Drive Chronograph

Cztery Najważniejsze cechy Spring Drive

Unikalna precyzja, rzetelność i trwałość zegarów Spring Drive możliwe były do osiągnięcia dzięki postępowi w tych czterech obszarach zegarmistrzostwa.

Wysoka dokładność

Trójsynchroniczny regulator kontroluje i uwalnia mechaniczną, elektryczną i elektromagnetyczną energię generowaną przez główną sprężynę. Zastępuje on wychwyt i dzięki jednokierunkowemu ruchowi sprawia, że mechanizm jest bardziej stabilny, trwały i precyzyjny. Zegarki Spring Drive są bardzo dokładne, margines błędu pomiaru wynosi 1 sekunda w ciągu 1 dnia.

Płynny ruch wskazówki zegarka

Ponieważ mechanizm ten nie jest wyposażony w wychwyt, wszystkie jego ruchy są okrężne i wykonywane w jednym kierunku, co pozwala na ciągły i całkowicie bezszelestny ruch wskazówek zegarka. Spring Drive jest jedynym zegarkiem na świecie, który wyraża naturalny i ciągły upływ czasu.

Długa Rezerwa Chodu

Nowej generacji główna sprężyna dostarcza więcej energii w sposób bardziej płynny, co wydłuża czas działania zegarka. Specjalny stop, z którego jest ona wykonana i który stworzony został przez inżynierów Seiko, pozwala na wytwarzanie większej ilości energii .Dodatkowo jest on bardziej trwały i odporny na wysoka temperaturę i korozję. Spring Drive posiada rezerwę chodu wynoszącą 72 godziny nawet przy ciągłym użyciu funkcji chronografa.

Szybkie nakręcanie

W 1959 roku Seiko wynalazło wyjątkową część napędu sprężynowego zegarka – „Magiczną Dźwignię ”. Wydarzenie to zmieniło w znaczący sposób wydajność automatycznego napędu sprężynowego, który w nowej wersji produkował energię z każdego ruchu mechanizmu, nie ważne w którym kierunku był on wykonywany. Przy użyciu bezpośredniej instalacji wałka rotoru, system „Magicznej Dźwigni” pozwolił na tak efektywną transmisję energii, jakiej nigdy wczesnej nie udało się uzyskać.

 

Mechanizm

ph_mechanism_b

Źródło energii

Jedyną siłą napędową zegarka jest sprężyna główna.

Przekaz energii

Energia transmitowana jest z głównej sprężyny przez przekładnię do wskazówek i do trójsynchronicznego regulatora.

Regulacja

Trójsynchroniczny regulator kontroluje prędkość ruchu koła ślizgowego i wskazówek w sposób elektromagnetyczny.

Trzy najważniejsz innowacje

Trójsynchroniczny regulator

Trójsynchroniczny regulator został specjalnie stworzony przez Seiko dla Spring Drive.

ph_threekeyinnovations_b

1. Kontroluje mechaniczną energię głównej sprężyny.
2. Przetwarza małymi partiami tą energię w elektryczność zasilającą kryształ kwarcu.
3. Wytwarza siłę magnetyczną regulującą prędkość koła ślizgowego.

Ze względu na trzy zróżnicowane rodzaje energii, stworzony regulator nazywa się trójsynchronicznym regulatorem.

Główna sprężyna

Seiko stworzyło nowy, wysokoelastyczny stop „Spron 510", z którego wykonana jest sprężyna główna.

SPRON 510* jest unikalnym stopem stworzonym przez Seiko, który jest obecnie najnowocześniejszym na rynku.

*SPRON jest oficjalnie zarejestrowanym znakiem handlowym dla Seiko Instruments Inc.

Magiczna sprężyna

Magiczna sprężyna to unikalny system nakręcania, który wynaleziony został przez Seiko w 1959 roku.

W zegarkach SPRING DRIVE, nowy system nakręcania magicznej dźwigni zamocowanej bezpośrednio do wałka rotoru pozwala uzyskać większą wydajność oraz zmniejsza czas nakręcania i wydłuza rezerwę chodu.

Spring Drive Chronograph

Spring Drive firmy Seiko stanowi doskonałą platformę dla luksusowego chronografu, ponieważ czas, który upłynął jest mierzony dokładnie a nie do najbliższej części dziesiętnej. Przy marginesie błędu wielkości 1 sekundy w ciągu dnia, pomiarze realizowanych w czasie do 12 godzin, pionowym sprzęgle oraz kole kolumnowym, które zapewniają precyzyjność pomiarów, jest to jeden z najlepszych na świecie chronografów. Mechanizm tego zegarka składany jest ręcznie z 416 elementów, 50 kamieni szlachetnych. Posiada on 140 punktów smarowania i 5 różnych smarów , Spring Drive Chronograph posiada rezerwę chodu wynoszącą 72 godziny nawet przy ciągłym użyciu funkcji chronografa.

Płynnie poruszająca się wskazówka zegarkaand

ph_glidemotionhand_b

Wskazówka sekundowa chronografu porusza się płynnie i dokonuje pomiaru w czasie nawet do 12 godzin. Zatrzymuje się ona dokładnie w momencie gdy naciśnięty zostanie przycisk, a nie na najbliższej sekundzie lub 1/10-tej sekundy.

Zegarek Spring Drive Chronograf jest jedynym zegarkiem, który potrafi precyzyjnie mierzyć naturalny i nieprzerwany upływ czasu.

 

Pionowe sprzęgło i koło kolumnowe

ph_verticalclutch

Pionowe sprzęgło

Pionowe sprzęgło zapewnia wysoką dokładność chronografa. Wskazówka sekundowa, która określa pomiar chronografa, nie wykonuje ruchów skokowych, jej ruch jest płynny. Pozwala to na wyjątkową precyzję zegarka (margines błędu pomiaru to 1 sekunda na 1 dzień), która jest wyższa niż w innych luksusowych chronografach.

ph_columnwheel

Koło kolumnowe

Spring Drive chronograph wyposażony jest w koło kolumnowe, które zapewnia maksymalną stabilność podczas zatrzymywania funkcji chronografa. Ten ośmiokolumnowy element kontroluje funkcję chronografa czyniąc pomiar bezbłędnym i pozwala na maksymalną wiarygodność i wytrzymałość.

System dwustopniowy

ph_twostepsystem_b

Precyzję i dokładność pomiarów chronografa zapewnia dwustopniowy system przycisku. Nieznaczny opór odczuwalny w połowie naciśnięcia przycisku i mocno wyczuwalne „kliknięcie” przy pełnym jego wciśnięciu zapewniają rozpoczęcie i zakończenie dokonywania pomiaru w dokładnie zaplanowanym momencie.