Konserwacja i dbanie o zegarek
Czy mój zegarek wymaga okresowych przeglądów?

Zegarki kwarcowe Seiko są tak konstruowane, aby zapewnić precyzję i niezawodność działania w całym okresie żywotności. Jednakże, co dwa, trzy lata, lub gdy następuje wymiana baterii, wskazane jest, aby odwiedzić wyznaczonego dealera Seiko lub Autoryzowane Centrum Serwisowe Seiko. Zegarek zostanie wtedy sprawdzony pod względem możliwego zużycia się części, które w razie potrzeby są wymieniane. Sprawdzone też zostanie, czy zegarek nie wymaga smarowania oraz czy pot, woda, kurz, itp. nie dostały się do środka zegarka.

Prosimy o skontaktowanie się z najbliższym Autoryzowanym Centrum Serwisowym Seiko, pokazanym na mapie przedstawicieli Seiko.

Zaznaczmy też, że zegarki Kinetic, jak i zegarki cyfrowe, powinny być oddawane do sprawdzenia na takich samych zasadach, gdyż i one są narażone na działanie czynników takich jak pot, kurz, itp., w związku z czym mogą wymagać rozebrania i oczyszczenia.

Jak dbać o kopertę i pasek zegarka?

Metalowe bransolety powinno się starannie przemywać wodą. Jeśli są naprawdę zabrudzone, można skorzystać z miękkiej szczoteczki do zębów i wody z mydłem. Na końcu należy przemyć je wodą i starannie wytrzeć do sucha miękką szmatką. Jeśli Państwa zegarek nie jest wodoszczelny , należy uważać, aby woda nie dostała się na kopertę. Koperty należy delikatnie przecierać lekko zwilżoną szmatką, a następnie należy starannie je osuszyć.

Skórzane paski należy lekko poluzować latem, gdy są one narażone na większą absorpcję potu. Ciasno zapięty pasek nie tylko uniemożliwia przechodzenie powietrza pod powierzchnią paska, ale sprawia również, że pot spływa na nadgarstek. Jeśli kiedykolwiek pasek stanie się wilgotny w wyniku przepocenia, należy wytrzeć go do sucha miękką szmatką.

Po zdjęciu zegarka należy pozostawić go w dobrze wentylowanym miejscu. Gdy zegarek jest wilgotny w wyniku przepocenia, nigdy nie należy wkładać go do szczelnie zamkniętego pojemnika.Należy unikać pozostawiania zegarka w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Pasek może ulec odbarwieniu.

W jaki sposób magnetyzm wpływa na zegarki kwarcowe?

Magnetyzm zazwyczaj nie ma wpływu na zegarki kwarcowe, lecz może mieć wpływ na działanie zegarków analogowych, które korzystają z małych elektrycznych silników do poruszania wskazówek. Silne pole magnetyczne może mieć wpływ na te silniczki.

Dobrą wiadomością jest to, ze choć zegarki analogowe mogą spieszyć się, późnić a nawet zatrzymywać pod wpływem działania silnego pola magnetycznego, to zazwyczaj, gdy znajdą się one poza zasięgiem działania takiego pola przywracane jest normalne działanie zegarka. (Oczywiście, trzeba ponownie ustawić zegarek.) Należy unikać umieszczania zegarka w pobliżu sprzętu medycznego, słuchawek, głośników, lub magnesów drzwi lodówek. Elektryczne miksery i blendery, a także inny sprzęt elektryczny, może również generować pole magnetyczne, mające wpływ na pomiar czasu.

W jaki sposób należy właściwie dbać o zegarek?

Wstrząsy i uderzenia: Twój zegarek jest precyzyjnym instrumentem pomiarowym. Należy obchodzić się z nim ostrożnie, aby dobrze służył. Należy unikać nadmiernych wstrząsów (np. upuszczenie na twardą powierzchnię). Zwykłe wstrząsy podczas aktywności sportowej, np. podczas gry w tenisa czy golfa nie stanowią zagrożenia. Podczas uprawiania sportów tego rodzaju, nie należy nosić zegarków “Twin Seiko” (o wyjątkowo wysokiej precyzji działania).

Pot: Należy chronić zegarek przed oddziaływaniem potu podczas zwiększonego wysiłku. W przypadku gdy zegarek będzie wilgotny należy możliwie szybko wytrzeć go do sucha.

Ekstremalne temperatury: Zegarki kwarcowe są w mniejszym stopniu narażone na skutki ekstremalnych temperatur, niż zegarki mechaniczne i mogą być noszone na nadgarstku przez osiem godzin dziennie, gdy temperatura otoczenia utrzymuje się w zakresie -10°C do +35°C. Zimą, w przypadku zdjęcia zegarka z ręki, może zniknąć wskazanie czasu, ale normalne działanie zegarka zostanie przywrócone, gdy tylko ponownie założymy go na rękę. Przechowywanie zegarka poza normalnym zakresem temperatur (poniżej -10°C lub powyżej +60°C) może spowodować awarię komponentów elektronicznych.

TCzas reakcji ciekłych kryształów w wyświetlaczach zegarków cyfrowych wydłuża się w niskich temperaturach. W podwyższonych temperaturach wyświetlacze wyglądają na ciemniejsze. Po przywróceniu normalnej temperatury wyświetlacz będzie działał w pełni poprawnie.

BW przypadku wysokich temperatur (powyżej 40°C), żywotność baterii znacznie się skraca, i może wtedy następować wyciek elektrolitu z baterii.

Czynniki chemiczne: Substancje chemiczne, gazy, rtęć, itp. mogą powodować odbarwianie się koperty zegarka, bransoletki czy paska. W szczególności rtęć (na przykład z rozbitego termometru), może powodować odbarwianie na szaro pozłacanych elementów.

Jakich informacji potrzebuję o zegarku solarnym?

Prosimy wybrać zawartość, którą są państwo zainteresowani:

Mechanizm działania i ponowne ładowanie
When the second hand jumps in 2-second intervals or stops
Jak zapobiec wyczerpaniu się energii w zegarku słonecznym

Inne pytania

W celu uzyskania innych informacji, prosimy o kontakt z Autoryzowanym Centrum Obsługi Klienta.