Reedycja pierwszego Alpinista z 1959 roku. Powrót klasyka wśród zegarków sportowych.

2021.02.25

Reedycja pierwszego Alpinista z 1959 roku. Powrót klasyka wśród zegarków sportowych.

Wierna reedycja pierwszego sportowego zegarka Seiko.


W 1959 roku zaprezentowany pierwszy zegarek alpinistyczny firmy Seiko, aby zaspokoić potrzeby profesjonalistów i miłośników rekreacyjnych sportów terenowych. Od samego początku zegarek został dobrze przyjęty, a przez następne dziesięciolecia jego reputacja wykraczała daleko poza rynek japoński, dla którego był pierwotnie przeznaczony. Co ciekawe, był to pierwszy zegarek Seiko, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany z myślą o sporcie i wytyczył szlak, który doprowadził do rozwoju wielu przełomowych zegarków i urządzeń do pomiaru czasu dla sportu, od stoperów po zegarki dla nurków, w następnych dziesięcioleciach. Chociaż jego podstawowy charakter pozostał niezmieniony, jego konstrukcja ewoluowała z biegiem czasu. Dziś odradza się pierwszy zegarek alpinistyczny z 1959 r., będący rekonstrukcją o wysokiej praktyczności, która charakteryzuje kolekcję Prospex.


Równie zaskakujący dzisiaj, jak 62 lata temu.

Pierwowzór z 1959 roku.

Powstały w 1959 roku jako Seiko Laurel Alpinist, ten zegarek był nową szansą dla Seiko i oznaczał wejście na arenę zegarków sportowych. Miał zakręcany dekiel, aby zapobiec przedostawaniu się kurzu lub cząstek piasku do obudowy. Miał solidną skórzaną podkładkę, która chroniła zegarek przed wilgocią. Indeksy oraz wskazówki godzinowa i minutowa miały fluorescencyjne wstawki zapewniające wysoką czytelność w ciemności, a nazwa Alpinist została przywołana w górskich indeksach na pozycjach trzeciej, szóstej, dziewiątej i dwunastej. Te cztery wyraźnie rozróżnione indeksy reprezentowały cztery główne kierunki na kompasie i ze specjalnie zaprojektowanym indeksem na godzinie dwunastej umożliwiały prawidłowy odczyt czasu pod dowolnym kątem. To była cecha, która stała się kluczowa w projektowaniu wielu późniejszych sportowych zegarków Seiko i tak pozostaje do dziś.

Reedycja przywraca Alpinista z 1959 roku do życia w każdym szczególe. Sporej wielkości indeksy są jak poprzednio zestawione z czarną błyszczącą tarczą. Białe znaczniki minutowe tworzą wewnętrzny pierścień na tarczy, tak jak na pierwowzorze. Oczywiście indeksy oraz wskazówki godzinowe i minutowe są pokryte Lumibrite, aby zapewnić czytelność w ciemności. Zegarek jest prezentowany na skórzanym pasku, który ma taki sam wzór jak jego poprzednik.

Smuklejszy profil i ulepszona specyfikacja

Chociaż odtworzenie jest wierne oryginalnemu projektowi, zostało zaktualizowane pod względem technologii, aby spełnić standardy specyfikacji i funkcjonalność, z których słynie Prospex. Zegarek posiada datownik między godziną czwartą, a piątą i jest wodoodporny do 10 barów. Wypukłe szafirowe szkiełko jest pokryte powłoką antyrefleksyjną na wewnętrznej stronie, co zapewnia wysoką czytelność. Zegarek napędzany jest smukłym kalibrem 6L35, który ma 45-godzinną rezerwę chodu. Pomimo dodania daty i zwiększonej wydajności, koperta jest tylko o 1,0 mm grubsza.

Reedycja będzie dostępne w limitowanej edycji 1959 sztuk w butikach Seiko i u wybranych partnerów detalicznych na całym świecie w sierpniu 2021 roku.


Do kolekcji Prospex dołączają trzy nowoczesne reinterpretacje Alpinista.


Oprócz edycji limitowanej trzy inne nowe zegarki oddają hołd Alpinistowi z 1959 roku. Są inspirowane charakterystycznym wzornictwem oryginalnego zegarka, ale są nowoczesne w swoim wykonaniu i oczywiście pod kątem technologii, formy i funkcji. Lumibrite został nałożony na wszystkie trzy wskazówki i indeksy spoczywające na srebrnych podstawach, aby stworzyć wielowymiarowy efekt. Koperty są wypolerowane, aby stworzyć nowoczesny wygląd, szczególnie w połączeniu z delikatnie zaokrąglonym konturem tarczy i koperty.

Wszystkie trzy zegarki są napędzane kalibrem 6R35, który zapewnia 70-godzinną rezerwę chodu. Szkło to zakrzywiony szafir, który jest odporny na zarysowania, a wszystkie zegarki są wodoodporne do 20 barów. Dwa zegarki są oferowane na bransoletkach ze stali nierdzewnej, a wersja z zieloną tarczą jest wyposażona w skórzany pasek.

Wszystkie trzy zegarki zajmują swoje miejsce w głównej kolekcji Prospex i będą dostępne w butikach Seiko oraz u wybranych partnerów na całym świecie w sierpniu 2021 roku.

Udostępnij